Farma ovaca »Eraković« se nalazi u selu Bresnica, opština Koceljeva. Po tipu delatnosti ova farma je reproduktivnog karaktera, znači bavi se proizvodnjom kvalitetnog priplodnog materijala za tržište. Projektovani kapacitet farme je 200 priplodnih grla i specijalizovana je za gajenje isključivo ovaca romanovske rase. Početno stado je nabavljeno uvozom iz Republike Češke, a daljim uvozom i reprodukcijom ove populacije vrši se popunjavanje kapaciteta i remont stada.

Na farmi se primenjuje metod odgajivanja ovaca u čistoj rasi van srodstva primenom linijskog odgajivanja. Odgajivački ciljevi, tehnologija proizvodnje i selekcija su definisani Elaboratom, čiji su autori i konsultanti u sprovođenju najeminentnija lica u ovoj naučnoj oblasti.

 

Radi učešća u sprovođenju mera selekcije i ostvarenja odgajivačkih ciljeva, sva grla na farmi su umatičena od strane Osnovne odgajivačke organizacije koja pokriva ovo područje. Matična evidencija i sve predviđene mere selekcije se obavljaju u skladu sa Zakonom o stočarstvu i svim pratećim pravnim aktima koja regulišu ovu oblast.  Zbog toga sve životinje i sva priplodna grla koja idu na tržište, mogu da dobiju odgovarajuću potvrdu o poreklu-Pedigre.

 

Pored vrhunske brige i rada u odgajivanju i genetskom unapređenju ovaca, farma ima izvrsnu saradnju sa veterinarskom službom, čime se efikasno sprovode profilaktičke mere u cilju sprečavanja bolesti. Ova služba je uvek uz farmu i u slučaju neophodne intervencije.

 

Misija farme «Eraković« je da ponudom kvalitetnog priplodnog materijala utiče na širenje romanovske rase ovaca,  a time i na ukupan  razvoj ovčarstva u Srbiji.


 

ODGAJIVAČKI CILJEVI

 

Odgajivački ciljevi na farmi Eraković su bazirani na primeni moderne tehnologije proizvodnje i savremene selekcije radi maksimalnog korišćenja biološkog potencijala ovaca romanovske rase. Osnovni cilj farme je proizvodnja kvalitetnog priplodnog materiala po principima i metodama savremene genetike.

 

Romanovska rasa pri gajenju u čistoj rasi može služiti za:

 

1.       Proizvodnju kvalitetne priplodne ženske i muske jagnjadi, dviski i dvizaca za tržište

2.       Proizvodnju kvalitetnih priplodnih ovnova za ukrštanje sa drugim rasama

3.       Proizvodnju kvalitetnog jagnjećeg mesa za domaće i strano tržište

 

 Putem savremenog menadžmenta treba obezbediti:

 

·         Održivo poslovanje farme

 ·         Povećanu produktivnost

 ·         Poboljšanu efikasnost

 ·         Kontrolisano jagnjenje

 ·         Smanjenje troškova rada

 ·         Vrhunski kvalitet podmlatka

               

Da bi se ovi zahtevi ispunili, tehnologijom proizvodnje i dobrom organizacijom treba predvideti sledeće:

  •  Buduću ovcu spremiti, kako bi se prva oplodnja obavila u ranijem uzrastu
  •  Eliminisati sezonski karakter pojave estrusa i laktacije
  •  Osigurati maksimalnu plodnost po svakom partusu/jagnjenju
  •  Obezbediti visoku stopu preživljavanja podmlatka
  •  Ispuniti očekivane vrednosti dnevnog prirasta jagnjadi
  •  Smanjiti utrošak hrane po jedinici prirasta podmlatka
  •  Održavati priplodnu kondiciju ovaca u skladu sa fazama fiziološkog ciklusa

Za realizaciju tih zahteva neophodno je osavremenjavanje organizacionih oblika  odgajivanja ovaca i primena savremenih tehničkih rešenja u odgajivanju.

U našoj zemlji postoji veći broj rasa i sojeva, kako domaćih tako i stranih, odnosno uveženih. Zbog neinformisanosti a najčešće zbog nestručnosti i neposlovnosti, postoje mnogi promašaji.

 

Istraživanjima u višegodišnjem periodu se došlo do saznanja da uvežene ovce pokazuju niža proizvodna svojstva u našoj zemlji. Osnovni razlog za to su paragenetski faktori, koji se pre svega ogledaju u drugačijim prirodnim i ambijentalnim uslovima, kao i u drugačijem iskustvu i informisanosti, odnosno u odsustvu znanja u oblasti organizacije i tehnologije gajenja visoko zahtevnih ovaca. Možda i najveći problem leži u nepoznavanju principa i metoda genetskog unapređenja i ocene odgajivačke vrednosti životinja. Zbog toga je neophodna saradnja sa stručnjacima, radi realizacije postavljenih odgajivačkih ciljeva.

 

Cilj ovog projekta (ovčarska farma kapaciteta 200 priplodnih ovaca) je implementacija savremenih odgajivačko-selekcijskih postupaka radi intenzivne proizvodnje  kvalitetne priplodne jagnjadi romanovske rase za tržište.

 

Projekat podrazumeva definisanje odgajivačke i tehnološke šeme farme ovaca na nov, savremen i održiv način,  sa detaljnim opisom tehnologije proizvodnje, kao i uslovima za izgradnju objekta farme ovaca a u svrhu dobijanja gore pomenutog proizvoda za potrebe domaćeg i stranog tržišta.

 

Sprovođenje projektovane tehnologije proizvodnja odvijaće se na farmi ovaca »Eraković« u selu Bresnica, opština Koceljeva. Tehnologija proizvodnje na farmi je jedinstvena prema tačno definisanoj proceduri koja je sastavni deo ovog projekta.

 

Sva lica na farmi gde će se ova tehnologija implementirati, moraju biti upoznata sa cijevima gajenja ovaca i moraju se pridržavati propisane tehnologije proizvodnje. Pošto je ovde reč o proizvodnji jagnjadi za priplod, mora se voditi odgovarajuću matičnu evidenciju u skladu sa preporukama datim u delu programa koji se odnosi na organizaciju selekcije. Nosilac proizvodnje mora u skladu sa zakonskom regulativom imati pokrivenu kontrolu proizvodnje i selekcije ovaca od strane stručnog lica.